Конзервативни покрет Наши изразио је на данашњој конференцији за новинаре снажну подршку актуелном председнику Белорусије Александру Лукашенку уочи предстојећих избора за председника Белорусије који ће се одржати од 21. до 26. јануара.
Иван Ивановић, председник покрета Наши, изразио је „гест солидарности и подршке“ лидеру Белорусије.
– Минск је чврсто остајао при свом ставу и исказивао подршку суверенитету и територијалном интегритету Србије и подржао нас у гласању у УН по питању Сребренице. Сетимо се херојског чина Александра Лукашенка приликом посете Србији 1999. године, упркос упозорењима да ће
му бити угрожен живот. То је српски народ запамтио, и сећамо се његове реченице. „Дошао сам да барем мало приближим мир“ – подсетио је Ивановић.
Он је навео да је у изборној трци пет кандидата: лидер Либерално-демократске партије Белорусије Олег Гајдукевич, лидер Комунистичке партије Белорусије Сергеј Сиранков, лидер Републиканске партије рада и правде Александар Хижњак и белоруски политичар и пословна
жена Ана Канопатскаја.
– Дакле приче са Запада да кандидати не могу да изађу на изборе јесу покушај дестабилизације Белорусије и покушаји изазивања обојених револуција – констатовао је он и додао:
– Белорусима често желе да замере процедуре за обављање избора. Сигуран сам да ће и препроглашења резултата на Западу бити проглашени недемократским, а видели смо како функционише та демократија у Румунији када човек који је победио не може да победи ако га
није кандидовала ЕУ и Запад – приметио је.
Лидер покрета Наши истакао је да већина белоруса зове Лукашенка „Батка“ што на белоруском значи „тата“.
На оптужбе да је у Белорусији диктатура, он је цитирао речи Лукашенка: „У Белорусији заиста постоји диктатура, али диктатура стабилности, безбедности, реда, гостопримства и правде“. Он је изразио уверење да ће белоруски народ направити прави избор.
Професор доктор Борис Братина изнео је запажање да су Белорусија и Србија веома сличне по обојеним револуцијама, а да нам је та земља нам вероватно највећи пријатељ.
– Сада видимо да се формира нека линија коју је 2006. године државни секретар САД Џон Кери назвао „линијом ватре“, рекавши да је ту и Србија. Видимо је и на ободима источног и јужног словенства, да се тамо праве те револуције, у земљама блиским Руској Федерацији, од Грузије,
преко Јерменије, Румуније, претходно Молдавије… Ако се овако настави Трећи светски рат је неизбежан. Читав један фронт постоји против Словена, у чему учествују и неки Словени попут Хрвата и Пољака – приметио је професор Братина.
Он је упозорио на украјинске покушаје да се направи прљава бомба или оштети нека од
нуклеарних централа као Курск.
– Видели смо да је у Кијеву помрло милион људи од последица Чернобила, а Курск је много већа централа – рекао је он.
Братина истиче да је у Украјини на власти једна нацистичка фаланга са јаком расистичком идеологијом. Он је рекао да је Хитлер предвидео да остане три милиона Пољака, а исти однос је био према Русима, Белорусима и нама.
– Јединство је прва реч у одбрани словенства. Желим уверљиву победу Лукашенка и верујем да ће Белорусија постати једна угледна европска држава – закључио је Братина.
Адвокат Стеван Дамњановић приметио је да је белоруски народ највише страдао у Другом светском рату и ослобађању Европе од немачке чизме.
– Белорусија је дала темељ одбране и платила највећу цену, 28 милиона становника СССР је погинуло, али је Белорусија изгубила највећи проценат становништва. Исток Европе, а ту је и Србија, дао је највећи број жртава. Немачка је хтела да заузме Москву и Кавказ да имају
непресушне изворе енергије и да заузму и остатак света, а да Словене држе као робове – казао је Дамњановић.
Он је указао да је у Грузији победио проруски кандидат, па Запад није хтео да призна те изборе.
– Тако исто очекујем у Белорусији. Овде имамо пет кандидата, није као у САД где има два кандидата, а за остале не знамо ни како се зову. Вероватно ће Запад покушати неке пресликане сценарије које су покушали у другим дражвама. Верујем да Белорусија то неће дозволити – рекао је Дамњановић, пожелевши срећу председнику Лукашенку на изборима.
Политички аналитичар Миљан Јовићевић навео је да је Лукашенко успео да очува породицу, ћирилицу, заставу и да је баштинио традиционалне вредности. – Сећамо се када је 1999. године посетио нашу земљу и није тражио гаранције НАТО пакта. Већинска подршка народа је на страни Лукашенка. Он је добар и стабилан партнер нашој државио и његово дело огледа се у јасној речи – рекао је Јовићевић, упутивши подршку
Лукашенку.
Иван Ивановић је на крају изразио наду да ће избори протећи без провокација са Запада, а онда је одмах после конференције најавио „Зелени караван“ где би улицама Београда била дата подршка Александру Лукашенку.